Det verkar som att du använder en gammal webbläsare, det kan göra att allt inte fungerar eller ser ut som det borde.

Ribbad klänning blommig

229 kr
Färg:Grön
Välj storlek
  • 30 dagar öppet köp
  • Leveranstid 1-4 arbetsdagar
  • Fri frakt över 699 kr
Webblager

Produktdetaljer

Långärmad ribbad klänning i mjuk ekologisk bomull med stretch. Helmönstrad med små hjärtan och med rynkning i midjan som ger en fin vidd i kjolen. De mjukt elastiska ärmsluten bidrar till en bekväm passform, medan tryckknapparna på ena axeln underlättar smidiga klädbyten. Storlek 50-62 har tryckknappar på ena axeln.

Artikelnummer:60603860
Tillverkningsland:Bangladesh
Fabrik:

Material

48% Ekologisk bomull

47% Lyocell TENCEL™

5% Elastan

Skötselråd

Tvätt
Råd

I vår tvättguide hittar du information om hur du tvättar och tar hand om dina plagg på bästa sätt.

Läs mer

Produktsäkerhet

HÅLL BORTA FRÅN ÖPPEN ELD

Organic Cotton

Ekologisk bomull är odlad utan användning av syntetiska bekämpnings- eller gödningsmedel. Den har därför en mindre inverkan på vår planet och på människorna som jobbar på odlingarna.

TENCEL™ Lyocell

Denna produkt innehåller TENCEL™ Lyocell fibrer. De framställs från trä som kommer från hållbart skogsbruk. Fibrerna produceras sedan i en sluten kretsprocess som har låg miljöpåverkan. TENCEL™ är ett varumärke som tillhör Lenzing AG.