Det verkar som att du använder en gammal webbläsare, det kan göra att allt inte fungerar eller ser ut som det borde.
10 Reviews

3-i-1-jacka

800 SEK1 599 SEK
AndasFickaAvtagbar huvaLäs detaljer
Färg: Plommon
Välj storlekStorleksguide
98104110116122128134140146152
30 dagar öppet köpLeveranstid 1-4 arbetsdagarFri frakt över 499 kr
WebblagerSe lagerstatus i butik
SALE
Produktdetaljer
10 Reviews

Praktisk året runt-jacka

AndasFickaAvtagbar huva

Vår 3-i-1-jacka är skön, praktisk och perfekt för snabba väderväxlingar. Jackan består av en ytter- och en innerjacka som båda kan användas separat, eller tillsammans för en komplett vinterjacka. Jackorna fästs enkelt ihop med hjälp av dragkedjor på insidan.


Ytterjackan är vind- och vattentät och har god andningsförmåga. Den är försedd med ett skönt foder i polyester och har avtagbar, reglerbar huva som går att fästas med tryckknappar. På insidan av kragen och ärmsluten finns ett mjukt fleecefoder. Jackans heltejpade sömmar gör den helt vattentät och vindslån på utsidan och insidan av dragkedjan ger extra skydd mot kall luft och väta. Vindslån har även ett mjukt fleecefoder på dess övre del.

Den melerade innerjackan funkar utmärkt som ytterjacka i lite mildare väder då den är både isolerande, vindtät och vattenavvisande. Den är tillverkad i mjuk, återvunnen polyester och har reflexdetaljer för synbarhet i mörker.

Egenskaper ytterjacka:
• Vindtät
• Vattentätt material. Materialets vattenpelare är > 10000 mm
• Vattenavvisning med BIONIC-FINISH® ECO-impregnering, en teknik som inte använder PFAS
• God andningsförmåga > 5000 g/m2/24h
• Slitstyrka minst 5 000 varv, 180 grit, 12 kPa
• 3M-reflexer med 360 graders synbarhet
• Avtagbar huva
• Förböjda ärmar
• Fickor
• YKK dragkedja

Egenskaper innerjacka:
• Vindtät
• Vattenavvisning med BIONIC-FINISH® ECO-impregnering, en teknik som inte använder PFAS
• God andningsförmåga > 5000 g/m2/24h
• Reflexdetaljer
• YKK-dragkedja

Tillverkningsland:Kina
Fabrik:Quality & Beauty Garments Co Ltd
Läs mer
Spara till wishlist
 
Andningsförmåga 2/3

Det här plagget har god andningsförmåga, minst 3000 g/m2/24h. Det transporterar alltså ut värme och fukt så att ditt barn kan leka bekvämt även i full fart.

Recycled Polyester

Vi använder oss av återvunnen polyester för att dra ned på vår resursanvändning och minska både koldioxidutsläpp och vattenåtgång. Merparten av materialet kommer från återvunna PET-flaskor.

Reflexer 3/3

Det är viktigt att synas – det här plagget har 3M-reflexer med 360 graders synbarhet, vilket innebär att ditt barn syns väl från alla håll ute i mörkret.

Vattenavvisning med BIONIC FINISH ECO

Det här plagget är behandlat med BIONIC FINISH ECO-impregnering, som gör att vattendropparna lägger sig utanpå tyget. Impregneringen håller länge och återaktiveras av värme från exempelvis torktumlare eller torkskåp.

Tejpade sömmar

Pölarnas bästa vän – plagget har heltejpade sömmar som stänger vatten ute så att ditt barn kan utforska allt det blöta helt fritt.

Avtagbar huva

Av säkerhetsskäl knäpps huvan enkelt av med tryckknappar, detta för att ditt barn inte ska riskera att fastna i något under leken.

Material och skötselråd

Hållbarhet

Vi har tänkt hållbarhet ända från starten 1976. Det betyder att vi designat och utvecklat högkvalitativa kläder som håller länge i nästan fem decennier.

Vad hållbarhet är för oss? Att ständigt sträva efter att förbättra och utveckla varenda liten detalj, från tvättlappar till småtrådar, för att hela tiden göra medvetna val och minska vår påverkan på människa, djur och miljö.

Det bästa vi alla kan göra för att spara på jordens resurser är att använda våra kläder längre. Så länge det bara går. Ta hand om dem ordentligt. Och laga dem när de går sönder. Allt det vill vi hjälpa dig med. Så vi kommer fortsätta att designa kläder av hög kvalitet som kan användas, slitas och älskas länge. Kläder som, när de blivit för små, kan ges vidare till nästa barn. Och nästa. Det är hållbarhet för oss.

Recensioner

Leverans & retur

Leverans & retur

Leverans 

Vi erbjuder fri frakt över 499 kr och leveranstiden är 1–4 dagar. I kassan visas de tillgängliga leveransalternativ baserat på vilket postnummer som ordern ska levereras till.  

 

Retur 

Beställningar som gjorts på webbplatsen går att returnera i våra fysiska butiker, eller skickas tillbaka till vårt lager. Returavgiften för att returnera till vårt lager är 45 kr. För medlemmar som är VIP utgår ingen returavgift.